Vizyon

Vekâlet Savaşlarından Vekâlet Devlet’e: Kürdistan

Barzani’nin referandumu Irak Türkmenlerinin geleceğini nasıl etkiler?

tarihe abdulhamitçi ve kemalist hamasetten uzak bir dokunuş

TEZKEREYE DAİR

Davutoğlu sonrası Mehmet Ali Şahin Başbakan!

Türkiye 5 Mayıs 2016
4.664

Davutoğlu sonrası Mehmet Ali Şahin Başbakan!
ömür
Son gelişmelere bakıldığında Türkiye’de piyasaları alt üst siyasi kriz atraksiyonunun kontrol altında olduğu izlenimi mevcut. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen ve ardından AKP’de mayıs ayında kongre yapılmasa kararıyla sonuçlanan görüşmenin ardından dolar ve altın yükselişe geçti. Altın fiyatları tarihi zirvesini test etti. Altının onsunun 1.283 dolarda seyrettiği dolar kurunun ise 2.98`e dayandığı serbest piyasanın kapalı olduğu akşam saatlerinde çeyrek altın 200 lirayı aştı. Davutoğlu’nu başbakanlık makamına getiren güç şimdi onu bu görevinden azlediyor gibi bir anlaşılmadan hareketle Beştepe’nin sürecin belirleyici tek aktörü yorumları sözde partizanların ağzından düşmüyor.
Ancak eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in de dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süre ve tür yorumlar için daha erken. Aylar öncesinden haberdar olduğum ve zaman zaman üstü kapalı olsa da sizlerle paylaştığım bu siyasi krize bazı çevreler “Ak Parti’nin umut tazeleme seferberliği” nitelendirmesinde bulunuyor. Buna sebepte MHP’de rüzgâr alan Meral Akşener’in yol açtığı sosyal tsunaminin iktidar partisi seçmeninin taban kayma zararını en aza indirgeme operasyonu olduğu söyleniyor. Ama asıl nedenini sanırım İngilizler kendilerine özgü analiz yönetmeleriyle çoktan tespit etmiş bulunuyor.
İngiliz Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınırsız güç sahibi olmak için komplo kurduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu görevden almak istemesinin nedeninin de bu olduğunu yazdı. Times’a konuşan AK Parti kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazın erken seçime gidilmesi için bastırdığını söylemiş. Bu çevrelere göre Erdoğan en az 367 milletvekili çıkarılması ve anayasanın referanduma gidilmeden değiştirilmesi için çabalıyor. BBC’ye göre zaten iki isim arasında son zamanlarda yükselen tansiyonun nedeni; Davutoğlu’nun Erdoğan’ın başkanlık sistemi üzerindeki ısrarına mesafeli durması. Yani tüm bunlar kazasız belasız Başkanlık sistemine geçişin sancıları.
Konuyla ilgili tek nedenin bu olmadığını düşünenlerde eksik değil. Örneğin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında Davutoğlu’nun istifasıyla süren gerilimi Cemaat yazarı Mümtaz’er Türköne Cemaat’e bağladı. Cemaat gazetesi Yarına Bakış’a yazan Türköne, Davutoğlu’nun son grup toplantısında Erdoğan’a rağmen paralel meselesine girmediğine dikkat çekiyor. Paralel yapı tartışmaları alevlendiğinde cemaatin Kuzey Kıbrıs’taki öğrenci evlerinde Davutoğlu’nun sohbet fotoğraflarını kimin servis ettiği üç aşağı beş yukarı tahmin edilebilir.
AKP’de kritik MYK sona erdi. AKP Olağanüstü Kongresi’nin 22 Mayıs’ta yapılacağı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aday olmayacağı bildirildi. Bu karar Davutoğlu döneminin sona erdiği şeklinde yorumlanabilir. Aslında bu dönemin sona erdiren gelişme geçtiğimiz hafta AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun (MKYK) partinin il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan alarak Kurul’a vermesiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’deki olağanüstü kongre kararına ilişkin açıklaması, Cumhurbaşkanının Başbakanı istifaya zorladığı şeklinde yoruma açık bir konu. Erdoğan’ın, “Kongre süreci hayırlı olsun, Başbakan’ın kendi kararı” sözleri bunu gösteriyor. Başbakanın veda ettiği basın toplantısında söyledikleri de tüm bunları perçinlemiş oldu.
Davutoğlu’nun konuşmasından anlaşılan bir diğer hususta kendi adına vefa duyduğu insanların kendisine aynı vefayı göstermekte esirgediği gerçeğiydi. Davutoğlu şimdilik siyasete değil Başbakanlık görevine veda etmiş oldu. Parti içerisindeki mücadelesi hangi kriterlerle kimlerde sürdüreceğini birlikte göreceğiz. Başbakan Davutoğlu’nun bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri için planlanan Bosna-Hersek ziyaretini iptal ettiği bilgisi, Başbakanlıktan istifa ettiği şeklinde yorumlansa da Başbakanın dereyi geçerken at değiştirmeyecek kadar devlet umuru gördüğünden hareketle Kongreye kadar bu görevini devam ettireceği ortada. Bir diğer iddia da AKP’deki değişikliğin ardından sonbahar aylarında yeniden erken seçimlere gidileceği. Nitekim HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, AKP’nin olağanüstü kongreye gitme kararının ardından her an bir erken seçimin gündeme gelebileceğini kaydetti.
22 Mayıs’ta yapılacak kongrede görevini bırakmaya hazırlanan Davutoğlu’nun koltuğu için kulislerde Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Mehmet Müezzinoğlu ve Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli ve Abdülhamit Gül ‘ün adı geçiyor. Ancak kamuoyunda pek dillendirilmeyen sürpriz genel başkan ve başbakan adayının Mehmet Ali Şahin olduğu Beştepe’ye yakın derin mahfillerde konuşuluyor. Mehmet Ali Şahin halen Ak parti Genel Başkan Yardımcısı. Devletin tepe noktalarında görev yapmış bir isim. Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı vazifelerinde bulundu. Devlet bürokrasisine hizmetini 24. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak taçlandırmıştı. Hak şerleri hayr eyler/Zannetme ki gayr eyler/Ârif anı seyreyler/Mevlâ görelim neyler/Neylerse güzel eyler.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

Yorumlar